Relacja z warsztatów "Mediation as an inclusive and sustainable method of resolving conflicts" - 23 kwietnia 2024

Studenci i pracownicy Instytutu Studiów Europejskich UJ mieli wczoraj okazję uczestniczyć w warsztatach, których celem było przybliżenie tematyki mediacji jako alternatywnej metody rozstrzygania sporów w różnych porządkach prawnych.

Jak podkreślali prelegenci, o powodzeniu tej metody decyduje nie tylko kwestia różnych systemów prawnych samych w sobie, ale szerszego ekosystemu norm prawnych i kulturowych.

Niektóre kraje mogą być kulturowo niechętne konfliktom i wspierać lokalną tradycję negocjacji, podczas gdy w innych krajach stosunkowo niewiele firm posiada korporacyjną politykę mediacji, a odsetek osób ubiegających się o mediację może być nadal dość niski. Międzynarodowy i międzykulturowy charakter warsztatów pomógł ukazać te ważne różnice.

Naszymi gośćmi byli prawnicy - mediatorzy z Polski, Singapuru, Włoch, Holandii i Szwajcarii, którzy przedstawili funkcjonujące w tych krajach rozwiązania prawne w zakresie mediacji:

• Małgorzata Skawińska – dr nauk prawnych, adwokatka, mediatorka, Polska, Worldwide Independent Lawyers League
  • Yue-En Chong - Dyrektor Zarządzający Bethel Chambers LLC, Singapur, Worldwide Independent Lawyers League
  • Isidoro Barbagallo – dr nauk prawnych, adwokat, Włochy, Worldwide Independent Lawyers League
  • Peter Ruggle - Lic.iur. HSG, adwokat, RUGGLE PARTNER Rechtsanwalt und Mediatoren, Szwajcaria, Worldwide Independent Lawyers League
  • Coen Vleesenbeek - mediator z obszaru franczyzy i sektora MSP, Holandia
  • Robert Oosthout - adwokat, Holandia, Worldwide Independent Lawyers League

Działanie zrealizowane zostało w ramach Programu Strategicznego Inicjatywa Doskonałości na Uniwersytecie Jagiellońskim.