Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktualności

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Początek projektu „HISTORIA ZACZYNA SIĘ W RODZINIE - DIALOG POKOLEŃ”

8 września 2020 r. w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu rozpoczęła się realizacja projektu Historia zaczyna się w rodzinie - dialog pokoleń, w którym uczestniczą studenci Instytut Europeistyki. Mimo że projekt będzie w większości realizowany on-line, udało się go rozpocząć w polskiej grupie offline. Uczestnicy zwiedzili Miejscu Pamięci Auschwitz-Birkenau. Podczas gdy reprezentacja studentów Instytut uczestniczyła w warsztatach w Centrum Żydowskim i tam przeprowadzała kwerendę i wywiady na temat historii żydowskich, druga grupa w Centrum Romskim poznawała pamięć o wojnie i zagładzie z perspektywy polsko – romskiej. Ponadto studenci uczestniczyli w wprowadzeniu do projektu przygotowanym przez Elżbietę Pasternak (koordynatorkę projektu w MDSM Oświęcim) oraz wprowadzeniu do zagadnienia historii i pamięci mówionej prowadzonym przez dr Kingę Annę Gajdę.

Pracy seminaryjnej towarzyszy pytanie: jaką rolę odgrywają historie rodzinne w budowaniu narodowej i transnarodowej kultury pamięci? W centrum uwagi znajdzie się okres drugiej wojny światowej, Holokaustu, narodowego socjalizmu i stalinizmu oraz wczesne lata powojenne.

 

Zapraszamy do śledzenia strony internetowej projektu www.dialogue-of-generations.org.

Projekt finansowany jest ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNWM) w ramach programu grantowego „Zachować Pamięć”.

Historia zaczyna się w rodzinie - dialog pokoleń