konferencje

Europejskie narracje - Europa i Unia Europejska w XXI wieku jako przedmiot politycznych, społecznych i kulturowych konstrukcji

Instytut Europeistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego

Regionalny Ośrodek Debaty Europejskiej

Oddział Krakowski Polskiego Towarzystwa Studiów Europejskich

zapraszają na międzynarodową konferencję

Europejskie narracje – Europa i Unia Europejska w XXI wieku jako przedmiot politycznych, społecznych i kulturowych konstrukcji

24–25 września 2015, Uniwersytet Jagielloński, Kraków

CALL FOR PAPERS

Nabór referatów do 15 lipca 2015

Discussing & Understanding Europe to cykl konferencji organizowanych co dwa lata na Uniwersytecie Jagiellońskim, podczas których dyskutowane są procesy składające się na społeczne, kulturowe i polityczne oblicza zmieniającej się Europy. Do największych wyzwań stojących przed Europą drugiej dekady XXI wieku należy scenariusz dezintegracji Unii Europejskiej. Generuje on szereg pytań wymagających poważnego namysłu:

Czy Zjednoczona Europa w obecnym kształcie może efektywnie działać?

Czy plany dalszej integracji są realne, czy też pozostają projektem na papierze?

Jeśli Zjednoczona Europa jest czymś więcej niż papierowym projektem, gdzie znajduje się i z czego wynika potencjał jej dalszego rozwoju?

Konferencja organizowana w 2015 roku pod hasłem Europejskie narracje będzie okazją do wymiany poglądów na temat wieloaspektowego procesu transformacji Europy i Unii Europejskiej.

Tematy:

• Narracje i typy retoryki integracji / dezintegracji Europy w kontekście kryzysu politycznego i finansowego
  • Procesy zmiany politycznej, społecznej i kulturowej w Europie
  • Europa Środkowa – konstrukcja rzeczywista, konstrukcja wyobrażona
  • Europejskie dziedzictwo
  • Architektura i dyskursy bezpieczeństwa w Europie
  • Europejska przestrzeń prawna
  • Tożsamość europejska na rozdrożu
  • Europejska demokracja, jej podmioty i wyobrażenia
  • Ewolucja i dewolucja instytucji europejskich

Dodatkowe informacje oraz rejestracja na stronie: http://www.due.uj.edu.pl